Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Deti sa môžu učiť dejepis priamo v Múzeu mesta Bratislavy
Dnes je: štvrtok 25.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Deti sa môžu učiť dejepis priamo v Múzeu mesta Bratislavy

Učenie má byť hrou, to vedia mnohí. Predmet niekedy deti nebaví, no dobrý učiteľ vie deti zaujať a aj z neatraktívneho či ťažkého predmetu urobiť predmet zaujímavý. „Dejiny sa dajú vyučovať ako bifľovanie dátumov a udalostí, ale oveľa účinnejšie a lepšie, pestovať v deťoch lásku k histórii ako ku príbehom, legendám a udalostiam, ktoré formovali dnešok,“ povedala nám na margo projektu Oživené učebniceviceprimátorka pre kultúru, vzdelávanie a šport Iveta Plšeková.

 A j s týmto cieľom, podnietitť v deťom lásku k histórii nášho mesta i pre uľahčenie procesu výučby pre učiteľov vznikol zaujímavý a jedinečný projekt v slovenskom prostredí.  „Oživené učebnice“ už fungujú v Múzeu mesta Bratislavy s prvými piatimi neformálnymi vzdelávacími programami a publikáciami v novozaloženej edícii – „História v kocke“.  

Autorka projektu PhDr. Beáta Husová a spoluautorka PaedDr. Martina Pavlikánová, PhD.oslovili na spoluprácu odborníkov z oblasti didakticko-historického a metodicko-pedagogického prostredia. Projekt zastrešuje a odporúča pre školy do pozornosti Štátny pedagogický ústav v Bratislave a Metodicko-pedagogické centrum v Bratislave. V oblasti tvorby publikácií edície Hravá história tradične pokračovala úzka spolupráca s Vydavateľstvom BUVIK.

 

Jedným z bodov stratégie rozvoja múzeí a galérií na Slovensku je získať v priebehu realizácie projektu čo najväčšiu skupinu detí a mládeže, návštevníkov múzea v komunitnom zmysle, ale najmä pedagógov a žiakov pre záujem o dejiny Hlavného mesta SR, Bratislavy.

Čo sa teda deti môžu v múzeu naučiť?

V prvej fáze je zmapovaných 5 tém. Tri témy sa dotýkajú najmä 18. storočia: vláda Márie Terézie, unikátny Marquartov plán (1765), fungovaniu lekárnictva a liečenia. Dve témy siahajú do dejín staroveku – rímskej ríše a raného stredoveku – Slovanov. Témy neboli vybrané náhodne. Ich výber bol ohraničený vekom cieľovej skupiny (9. - 18. ročné deti, pričom úroveň realizácie programov, informácií a poznatkov sa prispôsobuje veku publika) a dostupnosťou archeologických nálezov a historických  prameňov v zbierkach Múzea mesta Bratislavy a Archívu mesta Bratislavy.  

 

V prvom rade musia školy prejaviť záujem a skontaktovať sa s múzeom, aby si dohodli termín vyučovania. Deti potom prídu s učiteľmi do múzea, kde sa odohráva výučba hravou formou, dozvedia sa niečo napr,.o Márii Terézii, či Rimanoch na našom území, vidia zbierkové nálezy v múzeu, dostanú dostatok informácií od historikov, archeológov a samozrejme, môžu sa pýtať, zisťovať a tak získavať trvalé poznatky. „V praxi totiž platí, že lepšie ako 100x počuť je raz vidieť a deti majú možnosť učiť sa v priestoroch múzea a vidieť to, o čom sa učia. Tieto vedomosti budú určite trvalejšie ako nabiflené fakty v triede,“ povedala nám na záver I.Plšeková



Autor: Petrzalcan | 26.10.2017 | zobrazené: 2492 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)

Komentáre