Oslávencom tohto dňa je Medzinárodný olympijský výbor.
Sídlom Medzinárodného olympijskeho výboru (MOV) je Lausanne vo Švajčiarsku. MOV založil Pierre de Coubertine 23. júna 1894.
Dnes k MOV patrí 203 národných olympijských výborov, medzi nimi aj náš, slovenský.
MOV organizuje letné a zimné Olympijské hry. Prvé letné OH sa konali v Aténach, v roku 1896 a prvé zimné OH v roku 1924 v Chamonix ( Francúzsko).
Poslaním MOV je podporovať olympizmus na celom svete a riadiť olympijské hnutie.
Prezident je volený na zasadnutí MOV tajným hlasovaním na 8 rokov. MOV je charakteristické svojimi znakmi, zástavou – piatimi farebnými prepletenými kruhmi na bielom podklade, olympijskou hymnou, heslom a samozrejme, olympijskou chartou.
Medzinárodný olympijský výbor je zložený z členov. Krajiny, ktoré organizovali Olympijské hry, majú dvoch členov, ostatné krajiny jedného alebo žiadneho. Títo členovia sú reprezentanti ich krajín. Členmi sú aj bývalí športovci. Posledných desať rokov zloženie členov MOV napredovalo, aby lepšie reprezentovalo šport vo svete. Členovia MOV sú navrhovaní športovcami, šéfmi medzinárodných federácií a šéfmi národných olympijských výborov.
Krajiny, ktoré si želajú organizovať OH letné alebo zimné, musia podať svoju kandidatúru na MOV, ktorý rozhoduje o mieste konania OH. Členovia MOV, zastupujúci väčšinu členských krajín, volia miesto OH. Členovia krajín, ktoré kandidujú na usporiadanie OH,, sú z volieb vylúčení až do momentu, kým ich krajina nie je vyradená z hlasovania.
Národné olympijské výbory dostávajú finančnú podporu pre rozvoj olympijských tímov, športovcov a nové olympijské nádeje.