Cez nový web mestskej časti MAPY.PETRZALKA.sk obyvatelia i návštevníci nájdu napríklad prehľad kultúrnych zariadení a zariadení sociálnych služieb, športovísk a ihrísk, zelene, pitných fontánok, pamätihodností, ale aj kosby či zimnej údržby.
V zrýchlenom svete je potrebné neustále hľadať spôsoby, ako ľuďom uľahčiť každodenný život. To platí aj v prípade získavania informácií z online zdrojov, ktoré sú najpoužívanejšími komunikačnými kanálmi. Svoje o tom vie aj 150-tisícová Petržalka, ktorá kráča s dobou aj v rámci digitalizácie.
Mestská časť Bratislava-Petržalka najnovšie predstavila nový mapový portál, ktorým sa snaží sprehľadniť adresný systém a geografické usporiadanie v rámci svojho katastra, a to vrátane činností a majetku spadajúcich do jej kompetencií a správy.
Na konci má takýchto pokrokov oveľa viac. Už dávnejšie sa Petržalke vďaka dotácii z audiovizuálneho fondu podarilo zdigitalizovať kino v Dome kultúry Zrkadlový háj, ktoré sa kvalitou premietania radí k tým najlepším v hlavnom meste.
Počas celoplošného testovania obyvateľov zas zaviedla vlastný systém registrácie cez čítačky dokladov a SMS, čím stovkám tisícov ľudí ušetrila hodiny času skrátením administratívnych úkonov na odberných miestach.
V rámci komunikácie sa takisto snaží neustále posúvať vpred a novinky z diania v mestskej časti dostať k ľuďom čo najadresnejšie. Napríklad zasielaním notifikácií cez mobilnú aplikáciu či newslettrov.
Aktuálne pracuje aj na modernizácii svojho webu, ktorý by mal byť responzívnejší, prehľadnejší, modernejší a užívateľsky menej náročný.
Verejné priestranstvá v Petržalke sa aj vďaka petržalskej údržbe neustále skvalitňujú – pribúdajú v nich lavičky, koše, ihriská, fontány či vysadené dreviny. Obyvatelia tak majú prirodzenú potrebu získať prehľad o ich aktuálnom počte, stave či polohe.
Pre ľahší prístup k týmto informáciám vytvorili zamestnanci referátu územného rozvoja Miestneho úradu Petržalka prehľadný mapový portál mapy.petrzalka.sk. Vďaka jeho prvým mapovým aplikáciám sa obyvatelia aj návštevníci mestskej časti dokážu v Petržalke zorientovať opäť o čosi rýchlejšie a jednoduchšie.
Na mapách si môžu napríklad pozrieť koľko smetných košov, lavičiek či pieskovísk sa nachádza v danej lokalite; nájdu tam aj zoznam vyhradených parkovacích miest, domovov sociálnych služieb, škôl, škôlok, športovísk, pamätihodností, zdrojov pitnej vody; druhové zloženie drevín; plochy určené na kosbu mestskou časťou a magistrátom a tiež komunikácie, ktorých údržba spadá práve pod samosprávu.
Prvé mapové aplikácie v novom geografickom informačnom systéme (GIS) úrad spracoval v priebehu tohto roka, pričom zber údajov bol postupný v závislosti od komplexnosti vybranej témy. Petržalský špecialista na GIS Jakub Krivý tvrdí, že hlavným cieľom ich portálu je sprístupniť verejnosti kvantum zaujímavých informácií.
„V spodnej časti portálu je mailový kontakt, kde uvítame podnety na vylepšenie od občanov, keďže sami najlepšie vedia o aké informácie majú záujem,” hovorí o participácii verejnosti a dodáva, že pri správe majetku, vykonávania údržby, školstva a ďalších oblastiach je rozbehnutá spolupráca s magistrátom.
„V rámci spoločnej a kompatibilnej platformy pre GIS prebieha výmena dát a dochádza k zdieľaniu poznatkov aj medzi viacerými mestskými časťami, takže bude dôležité pokračovať v začatej spolupráci na mnohých projektoch. Za všetky spomeniem zverenie pozemkov či zelene, kde sa často stretávame s protichodnými údajmi,” konštatuje odborník z miestneho úradu.
Na mapovom portáli užívateľ narazí na rôzne zaujímavosti. Jednou z nich je napríklad aplikácia s ortofotomapami a historickými mapami z rôznych historických období, vďaka ktorým si môžu milovníci histórie pozrieť, ako sa menila tvár sídliska od roku 1949. Nájdu tu aj vojenské mapovanie či plán Bratislavy z 19. storočia.
Pre tých, ktorí sa chcú rýchlo prekliknúť na kataster nehnuteľností je na mapovom portáli k dispozícii aj prehľadová mapa zobrazujúca adresné body a ulice z Registra adries Ministerstva vnútra SR a podkladovú mapu Základnej bázy údajov pre geografický informačný systém (ZBGIS).
A keďže nás po prvýkrát čakajú spojené komunálne a župné voľby, Petržalka nedávno predstavila aj bezplatnú aplikáciu pre voličov na jednoduché adresné vyhľadanie volebnej miestnosti v jednom zo 96 volebných okrskov podľa adresy svojho bydliska.
Samospráva avizuje, že aplikácií bude v budúcnosti viac. „Do budúcna plánujeme rozšíriť mapový portál o ďalšie zaujímavé informácie – z tém územného plánovania a majetku, evidenciu psov, demografické ukazovatele – a zamerať sa na ich pravidelnú aktualizáciu,” uzatvára Krivý.
zdroj: MČ Bratislava Petržalka