Dnes je: štvrtok 20.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Čo rieši petržalská samospráva?

Sčítavanie, zbieranie dát, opäť sčítavanie, získavanie informácií o počtoch...Zdá sa, že nové vedenie samosprávy v Petržalke si potrpí na množstvo dát. No čo s nimi ďalej?

 

Najprv žiadal starosta nezákonne informácie o deťoch v materských školách od riaditeliek, čo vyústilo do podania abdikácie 21 riaditeliek materských škôlok z celkového počtu 24. Starosta sa musel ospravedlniť a riaditeľky sa vrátili na svoje posty až do ukončenia výberových konaní. Inak by materské školy museli byť zatvorené v zmysle zákona. Bez riaditeľa žiadna MŠ nemôže fungovať.

 

Už v tom období robil miestny úrad pomocou brigádnikov sčítanie áut v Petržalke. Mnoho roboty, mnoho dát. Poslanci ani verejnosť sa s nimi nemali možnosť bližšie oboznámiť, ani s tým, ako chce mestská časť s dátami naložiť.

 

Potom si starosta vypýtal od správcov domov informácie o počte osôb žijúcich v jednotlivých domoch a bytoch. Podľa našich informácií od niektorých konkrétnych správcov, im dáta správcovia v zmysel zákona o ochrane osobných údajov nedali. Kto vie, načo ich starosta potreboval.

 

Následne si starosta vypýtal od správcov domov kľúče od vchodov. O tejto skutočnosti už písali niektoré bratislavské médiá. Úrad vraj chce roznášať informačné materiály do schránok obyvateľom. No na ten účel tu predsa je Pošta či iné spoločnosti. Kľúče od vchodov nemôžu správcovia dať hoci komu. O tom môžu rozhodnúť len vlastníci bytov.

 

Viete si vôbec predstaviť tú absurdnosť, že starosta dostane tisíce kľúčov od bytových domov v Petržalke. Potom ich dá zamestnancom, alebo možno brigádnikom, ktorí majú čosi, napríklad nové noviny mestskej časti alebo letáky pred voľbami rozniesť do vchodov? Ak niečo z bytovky zmizne, kto bude zodpovedný? Starosta, alebo ten konkrétny človek čo tam bol, napr. ako brigádnik na roznos? Ako sa to bude zisťovať?

 

Opýtali sme sa náhodných obyvateľov Petržalke v júni tohto roka,  čo si o tom myslia.

Jana, 32 rokov: „Bývam v Ovsišti. Mali sme problémy s niektorými ľuďmi vo vchode, mizli nám veci. Neviem si predstaviť, že teraz, keď už máme pokoj, bude mať naše kľúče niekto cudzí. Nesúhlasím.“

Andrej, 28 rokov: „ To sú čo za nezmysly? Načo mu to je? To už fakt nemá čo robiť, Nech pokosí..“

Ján, 64 rokov: „To som ešte nepočul. To od správcov pýtal? To sa nikdy ešte nestalo, ani za Bajana. Ja neviem čo sa to bude ešte diať. Všetko ide od desiatich k piatim.“

Terézia, 50 rokov: „A to môže? To nemusíme o tom rozhodnúť my, vlastníci? Ja tomu nerozumiem, ale to by sa mi asi neľúbilo...“

 

Posledná informácia z Petržalky hovorí, že samospráva opäť zbiera dáta o počte áut parkujúcich v Petržalke. Zamestnáva pritom brigádnikov. Poslanecký klub Mladej Petržalky a nezávislých poslancov sa obrátil na starostu so žiadosťou o informácie v zmysle zákona č.211 (Infozákon), kde sa starostu pýta na objem prostriedkov vynaložených na toto opakované sčítavanie, aj ako zistené dáta chce samospráva využiť. Zároveň sa poslanci z tohto klubu pýtajú, koľko ľudí realizuje toto sčítavanie a akú odbornú spôsobilosť majú títo ľudia, resp. či im bolo urobené nejaké odborné školenie. Nie je známa ani použitá metodika sčítavania.

 

Podľa Bratislavských novín, ktoré dnes uverejnili článok o opakovanom sčítavaní áut v Petržalke, sa na to pýtajú aj obyvatelia, ktorým samospráva nedáva jasné odpovede. Citujeme: „Samospráva však na mnohé otázky obyvateľov nereaguje. Na margo sčítania len uviedla, že sčítanie áut je potrebné aj počas dovoleniek a prázdnin na porovnanie áut. "Zatiaľ sa nebudeme k parkovaniu ani sčítavaniu áut vyjadrovať, pretože stále dolaďujeme detaily a chceme tieto témy komunikovať kompletne," uviedla pre TASR Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu. Otázky, či mestská časť pristúpi aj k ďalším viacnásobným sčítaniam, či sa chystá spočívať ich aj počas dňa, či koľko ľudí na to zamestnáva a koľko má na to vyčlenených financií v rozpočte, zostávajú zatiaľ nezodpovedané.“Autor: Petrzalcan | 29.07.2019 | zobrazené: 1164 x |


Podobné články

• Verejnosť môže pripomienkovať ďalší strategický materiál (17.02.2020)
• Petržalka sa vraj blíži k Fekišovciam (12.02.2020)
• Poslanci Teamu Vallo odmietli hlasovať o lokalitách na výstavbu nájomných bytov v Petržalke (06.02.2020)
• Mesto vytvorilo pozíciu stavebného ombudsmana (01.02.2020)
• Kaštieľ a sýpka v Čunove sa začnú rekonštruovať (21.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(34)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 101 hlasov
/