Dnes je: streda 08.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň zdravia

Čo hovoria miestni poslanci na výstavbu nájomných bytov v Petržalke?

Vedenie Bratislavy vidí ako jeden z najväčších problémov Bratislavy nedostatok nájomného bývania. Preto mesto začalo s hľadaním lokalít, ktoré by boli vhodné pre návrh zadania urbanistickej štúdie. Ide o lokality  v Ružinove, Rači, Dúbravke a Petržalke. Návrh mohla pripomienkovať verejnosť do konca januára.

 

V lokalite Šustekova a Sosnova zozbierala poslankyňa Iveta Plšeková  s obyvateľmi viac ako 570 podpisov proti zaradeniu tejto lokality do štúdie.

V tejto súvislosti sme sa opýtali nie len jej, ale aj iných poslancov miestneho zastupiteľstva nasledovné otázky:

 

1.Nemala by sa k tejto téme vyjadriť aj Petržalka a to poslanci formou uznesenia na miestnom zastupiteľstve?

2.Súhlasíte s výberom lokalít?

 

MUDr. Iveta Plšeková (kandidovala za Mladá Petržalka a nezávislí):

„ Výstavba nájomných bytov je jedna z najdôležitejších úloh samosprávy. Je však dlhodobo problém s výberom pozemkov, kde ich stavať. Najlepšie pozemky v minulosti mesto rozpredalo. Lokality Šustekova a Sosnova sú absolútne nevyhovujúce, prehustené. Preto sme vyzbierali viac ako 570 podpisov k hromadnej pripomienke proti výstavbe v tejto zóne. Lokalita Viedenská cesta je podľa mňa v ochrannom pásme vodných zdrojov, takže by malo mesto zvážiť jej zaradenie. Muchovo námestie je podľa mňa vhodné. Miesto budov Metra a.s. by mohli vzniknúť bytové domy. A Petržalka by sa mala k tejto téme rozhodne vyjadriť na zastupiteľstve uznesením.“

 

„Myslím, že Petržalka sa má vyjadriť a nesúhlasím s lokalitami,“ odpovedala stručne na naše otázky poslankyňa Ing. Gabriela   Fulová  (kandidovala za Sloboda a Solidarita, NOVA, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana a SME RODINA– Boris Kollár).

 

Nájomné bývanie potrebuje Bratislava (a Petržalka) ako soľ a oceňujem úsilie hlavného mesta komplexne sa venovať celému problému.

Pokiaľ ide o lokality za Petržalku, optimálne sú najmä Bratská a Muchovo námestie. Za problematické považujem Šustekovu a Sosnovu kvôli dopravnej situácií, a Viedenskú cestu kvôli druhému stupňu ochrany vodných zdrojov. Ide však zatiaľ len o zámer štúdie, takže môžeme ako poslanci prijať stanovisko ako signál pre verejnosť,“ napísal nám poslanec Mgr. Juraj Kríž (kandidoval za Mladá Petržalka  a nezávislí).

 

Najobšírnejší bol v odpovediach Ing.arch.Drahan Petrovič (PROGRESÍVNE SLOVENSKO, SPOLU – občianska demokracia)

„Pri prerokovaní  urbanistickej štúdie sa nevyžadujú uznesenia jednotlivých miestnych zastupiteľstiev. Je potrebné len vyjadrenie mestskej časti, ktorá je v procese dotknutým orgánom. Jej štatutárom je starosta Hrčka. Ten si, aj na základe výstupov z poslaneckých komisií a miestnej rady, na túto tému vytvorí názor a ten hlavnému mestu odkomunikuje. Súhlas so štúdiou ale NEZNAMENÁ automaticky súhlas s jednotlivými lokalitami a už vôbec nie to, že sa tam bude povedzme o rok stavať. Je to je len súhlas so začatím dlhého verejného procesu, na konci ktorého budú Zmeny a doplnky územného plánu. Tieto budú schvaľované v mestskom zastupiteľstve. Verejnosť sa v priebehu tohto procesu bude mat možnosť so všetkými lokalitami podrobne oboznámiť a do tohto procesu aj zapojiť. My len dávame tomuto procesu zelenú, aby sa nestalo to že sa nejaká lokalita už teraz, bez hlbšieho poznania a diskusie, z balíka vyradí len na základe pocitov a emócií. 

Áno súhlasím. A malo by ich byť ďaleko viac. Budovanie nájomných bytov by mala byť jedna zo základných úloh mesta a Bratislava ich akútne potrebuje. Verím že v rámci ďalších krokov obstarávania spomenutých zmien a doplnkov územného plánu vznikne priestor na vysvetľovanie a následnú diskusiu tejto témy zo strany hlavného mesta a odborníkov z tejto oblasti.“

Poslanec Mgr. Tomáš Palkovič (PROGRESÍVNE SLOVENSKO, SPOLU – občianska demokracia ) sa nám odmietol vyjadriť.

 

Ďakujeme všetkým poslancom, ktorí nám odpovedali.

Redakcia Petržalčana

 

 

 Autor: Petrzalcan | 03.02.2020 | zobrazené: 371 x |


Podobné články

• Robte už niečo skôr, ako nás nakazia naši vlastní (31.03.2020)
• Nemocnice potrebujú krv (23.03.2020)
• Ako sa do zoznamov dostali mená mŕtvych? (10.03.2020)
• Hrčka chráni páchateľov priestupkov (28.02.2020)
• Koniec Magio pláže pri Dunaji (13.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(29)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(11)

Nie, nedodržiavam
(16)


spolu 56 hlasov
/