Dnes je: streda 26.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.

Čo by sme mali vedieť o novej epidémii vo svete

Nová epidémia  spôsobená koronavírusom šíriaceho sa z Číny vyvoláva otázky aj u slovenských občanov. Máme sa obávať? Čo by sme mali o tejto novej chorobe vedieť?

 

Koronavírusy spôsobujú ochorenie dýchacie ústrojenstvo u ľudí a zvierat. Táto skupina vírusov vie mutovať  a to od bežného nachladnutia až po smrteľné choroby ako je SARS, ktorý napadol v roku 2003 tisíce ľudí a približne 800 ich zabil.

 

Nová epidémia sa začala začiatkom januára 2020 v čínskom meste Wu-chan, kde ochorelo 59 ľudí. Zväčša išlo o predajcov rýb a ďalších živých zvierat. Rovnako ako v prípade chorôb SARS a MERS pravdepodobne nákaza pochádzala z trhu, nie je však zatiaľ jasné z akých zvierat. Nákaza sa však veľmi rýchlo rozšírila.

 

 

Nákaza sa šíri vzduchom kašľom a kýchaním, z človeka na človeka osobným kontaktom ako je podanie ruky, dotýkanie sa spoločných predmetov, na ktorom sa vírus zachytil.

Ochorenie sa prejavuje horúčkou, sťaženým  dýchaním, kašľom a bolesťami hlavy. V ľahšom prípade prebieha ochorenie ako prechladnutie. Tzv.inkubačná doba je asi 2 týždne. To sťažuje identifikáciu. V ťažších prípadoch vystúpi teplota nad 38st.Celzia, dostaví sa tlak na hrudi, sťažené dýchanie, kašeľ. U astmatikov a ľudí s chronickou bronchitídou sa dostaví dramatické zhoršenie dýchania.

 

Čínska vláda už uvádza viac ako 800 prípadov nakazených ľudí, podľa informácií zomrelo viac ako 26 osôb. Nie je však jasné, či išlo o ľudí s oslabeným zdravím, ktorí ľahšie podliehajú pochoreniu( napr.kardiaci, ľudia s cukrovkou, onkol.ochoreniami, ľudia chudobnejší so zlou stravou a pod.) Štyria nakazení sa objavili v Thajsku, po jednom potom vo Vietname, Hongkongu, Macau, Spojených štátoch amerických, Južnej Kórei a Japonsku, dva vo Francúzsku.

 

Čína zastavila dopravu do mesta Wu-chan. Množstvo ázijských i ďalších krajín, vrátane USA, Ruska, Británie, Austrálie, Talianska či Turecka, zaviedlo v posledných dňoch opatrenia, tá na letiskách odhaľujú prípadné infikované cestujúcich. Ide o meranie teploty pasažierov prichádzajúcich z Číny.

 

Ako sa teda brániť?

Vedci v súčasnosti odporúčajú najmä preventívne opatrenia. Vyhnúť sa kontaktu s chorými ľuďmi, je potrebné dôsledné umývanie rúk a čo najmenej sa dotýkať očí, nosa a úst neumytými rukami.

 

 Autor: Petrzalcan | 25.01.2020 | zobrazené: 1059 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(17)

O 50% lepší
(23)


spolu 74 hlasov
/