Dnes je: piatok 22.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Testovanie antigénovými testami už dnes na Ekonomickej univerzite v Petržalke, bez nutnosti objednávania od 14.00-20.00hod

Čo by sme mali vedieť o novej epidémii vo svete

Nová epidémia  spôsobená koronavírusom šíriaceho sa z Číny vyvoláva otázky aj u slovenských občanov. Máme sa obávať? Čo by sme mali o tejto novej chorobe vedieť?

 

Koronavírusy spôsobujú ochorenie dýchacie ústrojenstvo u ľudí a zvierat. Táto skupina vírusov vie mutovať  a to od bežného nachladnutia až po smrteľné choroby ako je SARS, ktorý napadol v roku 2003 tisíce ľudí a približne 800 ich zabil.

 

Nová epidémia sa začala začiatkom januára 2020 v čínskom meste Wu-chan, kde ochorelo 59 ľudí. Zväčša išlo o predajcov rýb a ďalších živých zvierat. Rovnako ako v prípade chorôb SARS a MERS pravdepodobne nákaza pochádzala z trhu, nie je však zatiaľ jasné z akých zvierat. Nákaza sa však veľmi rýchlo rozšírila.

 

 

Nákaza sa šíri vzduchom kašľom a kýchaním, z človeka na človeka osobným kontaktom ako je podanie ruky, dotýkanie sa spoločných predmetov, na ktorom sa vírus zachytil.

Ochorenie sa prejavuje horúčkou, sťaženým  dýchaním, kašľom a bolesťami hlavy. V ľahšom prípade prebieha ochorenie ako prechladnutie. Tzv.inkubačná doba je asi 2 týždne. To sťažuje identifikáciu. V ťažších prípadoch vystúpi teplota nad 38st.Celzia, dostaví sa tlak na hrudi, sťažené dýchanie, kašeľ. U astmatikov a ľudí s chronickou bronchitídou sa dostaví dramatické zhoršenie dýchania.

 

Čínska vláda už uvádza viac ako 800 prípadov nakazených ľudí, podľa informácií zomrelo viac ako 26 osôb. Nie je však jasné, či išlo o ľudí s oslabeným zdravím, ktorí ľahšie podliehajú pochoreniu( napr.kardiaci, ľudia s cukrovkou, onkol.ochoreniami, ľudia chudobnejší so zlou stravou a pod.) Štyria nakazení sa objavili v Thajsku, po jednom potom vo Vietname, Hongkongu, Macau, Spojených štátoch amerických, Južnej Kórei a Japonsku, dva vo Francúzsku.

 

Čína zastavila dopravu do mesta Wu-chan. Množstvo ázijských i ďalších krajín, vrátane USA, Ruska, Británie, Austrálie, Talianska či Turecka, zaviedlo v posledných dňoch opatrenia, tá na letiskách odhaľujú prípadné infikované cestujúcich. Ide o meranie teploty pasažierov prichádzajúcich z Číny.

 

Ako sa teda brániť?

Vedci v súčasnosti odporúčajú najmä preventívne opatrenia. Vyhnúť sa kontaktu s chorými ľuďmi, je potrebné dôsledné umývanie rúk a čo najmenej sa dotýkať očí, nosa a úst neumytými rukami.

 

 Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 25.01.2020 | zobrazené: 612 x |


Podobné články

• Kam na testovanie v Petržalke? (29.10.2020)
• Opatrenia pre zhoršenie epidemiologickej situácie (12.10.2020)
• Bezpečnosť v mestskej hromadnej doprave (05.10.2020)
• Slovensko v núdzovom stave a nové opatrenia platné od 1.októbra (01.10.2020)
• Aktuálne čísla infikovaných (21.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(32)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(12)

bude rovnaký ako rok predošlý
(13)


spolu 71 hlasov
/