Nová epidémia spôsobená koronavírusom šíriaceho sa z Číny vyvoláva otázky aj u slovenských občanov. Máme sa obávať? Čo by sme mali o tejto novej chorobe vedieť?
Koronavírusy spôsobujú ochorenie dýchacie ústrojenstvo u ľudí a zvierat. Táto skupina vírusov vie mutovať a to od bežného nachladnutia až po smrteľné choroby ako je SARS, ktorý napadol v roku 2003 tisíce ľudí a približne 800 ich zabil.
Nová epidémia sa začala začiatkom januára 2020 v čínskom meste Wu-chan, kde ochorelo 59 ľudí. Zväčša išlo o predajcov rýb a ďalších živých zvierat. Rovnako ako v prípade chorôb SARS a MERS pravdepodobne nákaza pochádzala z trhu, nie je však zatiaľ jasné z akých zvierat. Nákaza sa však veľmi rýchlo rozšírila.
Nákaza sa šíri vzduchom kašľom a kýchaním, z človeka na človeka osobným kontaktom ako je podanie ruky, dotýkanie sa spoločných predmetov, na ktorom sa vírus zachytil.
Ochorenie sa prejavuje horúčkou, sťaženým dýchaním, kašľom a bolesťami hlavy. V ľahšom prípade prebieha ochorenie ako prechladnutie. Tzv.inkubačná doba je asi 2 týždne. To sťažuje identifikáciu. V ťažších prípadoch vystúpi teplota nad 38st.Celzia, dostaví sa tlak na hrudi, sťažené dýchanie, kašeľ. U astmatikov a ľudí s chronickou bronchitídou sa dostaví dramatické zhoršenie dýchania.
Čínska vláda už uvádza viac ako 800 prípadov nakazených ľudí, podľa informácií zomrelo viac ako 26 osôb. Nie je však jasné, či išlo o ľudí s oslabeným zdravím, ktorí ľahšie podliehajú pochoreniu( napr.kardiaci, ľudia s cukrovkou, onkol.ochoreniami, ľudia chudobnejší so zlou stravou a pod.) Štyria nakazení sa objavili v Thajsku, po jednom potom vo Vietname, Hongkongu, Macau, Spojených štátoch amerických, Južnej Kórei a Japonsku, dva vo Francúzsku.
Čína zastavila dopravu do mesta Wu-chan. Množstvo ázijských i ďalších krajín, vrátane USA, Ruska, Británie, Austrálie, Talianska či Turecka, zaviedlo v posledných dňoch opatrenia, tá na letiskách odhaľujú prípadné infikované cestujúcich. Ide o meranie teploty pasažierov prichádzajúcich z Číny.
Ako sa teda brániť?
Vedci v súčasnosti odporúčajú najmä preventívne opatrenia. Vyhnúť sa kontaktu s chorými ľuďmi, je potrebné dôsledné umývanie rúk a čo najmenej sa dotýkať očí, nosa a úst neumytými rukami.