Dnes je: sobota 18.09.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Člnkovanie na Chorvátskom ramene?

Takýto zámer predložili niektorí poslanci miestneho  zastupiteľstva v Petržalke.Išlo by o malé bezmotorové plavidlá. Tie by mali fungovať výlučne v správe a pod dohľadom Mestskej časti Bratislava – Petržalka.

 

Na stránke mestskej časti čítame: „Realizácia projektu by určite zatraktívnila celú lokalitu, tak pre našich obyvateľov, ako aj domácich a zahraničných turistov. Zároveň však budeme určite klásť obrovský dôraz na súhru s prírodou,“ priblížil už schválený zámer Petržalky jej starosta Ján Hrčka.

Chorvátske rameno  je vzácnym biokoridorom Petržalky, ktorého hlavnou funkciou je protipovodňová ochrana. Okrem toho sa však stalo domovom pestrej škály, aj chránených rastlín a živočíchov.

V spojitosti s priľahlými chodníkmi či cyklotrasami je tak vyhľadávaným cieľom milovníkov prírody a vyznávačov aktívneho oddychu. Priamo Chorvátske rameno ale doteraz široká verejnosť, okrem rybárov s príslušnými povoleniami alebo zimných korčuliarov, využívať nemohla.

Teraz však prevažuje názor väčšiny petržalských poslancov, že potenciál vodnej plochy sa dá využiť lepšie a zároveň v súlade s ochranou prírody i dlhodobo udržateľným cestovným ruchom v Bratislave.

Spustenie novej atrakcie je predbežne naplánované na marec 2022. Realizácii projektu však budú predchádzať rokovania starostu Petržalky so správcom Chorvátskeho ramena, čiže Slovenským vodohospodárskym podnikom. Kladné stanovisko tiež musia vyjadriť aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Slovenský rybársky zväz. Odhadovaný termín ukončenia rokovaní bol stanovený na september tohto roka.

Dovtedy mestská časť vypracuje prevádzkový poriadok, ktorý bude okrem iného definovať pravidlá a výšku poplatku pri zapožičaní člnu, spôsob financovania aj bezpečnostné normy pri plavbe.

Plánovaná trasa, na ktorej by malo byť člnkovanie povolené, má dĺžku 1,1 kilometra. Vedie medzi známym Medissimom pri jazere Draždiak až po vojenský bunker B-S 13.

„Časť, ktorú chceme vymedziť pre malé bezmotorové plavidlá, nebude dotknutá výstavbou električky a má slúžiť na pokojnú rekreáciu pre širokú verejnosť,“ povedal miestny poslanec Matúš Repka, hlavný predkladateľ návrhu.

Ekonomické náklady predkladateľ nápadu neuviedol. Vrámci diskusie o ne požiadali niektorí poslanci, ktorým sa zámer nezdá až tak jednoznačný.

 

Na ukotvenie plavidiel by malo slúžiť najmä prístavné mólo pod mostom pri nemocnici Antolská, ktorý poslanci vytypovali ako vhodnú lokalitu vzhľadom na dobrý prístup aj polohu.

 

Člnkovanie podľa nich prinesie obyvateľom aj návštevníkom viaceré benefity. Nepôjde iba o letnú romantiku pri plavbe pomedzi lekná, účelom má byť aj náučné spoznávanie miestnej fauny a flóry z inej, ako pešej perspektívy.

 

Poslanci v kontexte projektového zámeru hovoria aj o lepšom športovom a rekreačnom vyžití Chorvátskeho ramena. Samozrejme, opäť s čo najväčším ohľadom na ochranu prírody.

„Ak si ale niekto myslí, že z Petržalky chceme robiť druhé Benátky, ide o mylnú predstavu. V prípade dohody s partnermi a získania potrebných povolení nepôjde o masovú aktivitu, ale o príjemné doplnenie voľnočasových aktivít v súlade so životným prostredím,“ uzatvára Hrčka s úsmevom a tým, že prirovnanie k talianskej metropole ich, samozrejme, teší.

Zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 29.05.2021 | zobrazené: 337 x |


Podobné články

• Lockdown už nechcú, očkovanie podporujú (08.09.2021)
• Čo sú rýchle zásahy? (05.09.2021)
• Kontroly odštartujú už 2. septembra (31.08.2021)
• Domino dostavajú. Rozhodlo o tom mesto. (25.08.2021)
• Zmeny v doprave od septembra (23.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Kam sa chodíte v lete kúpať v Petržalke?

Na Draždiak
(55)

Na Matadorku
(34)

Len na krytú plaváreň
(33)

Kombinujem všetky možnosti
(42)

Nechodím sa kúpať nikam
(50)


spolu 214 hlasov
/