Typické pestovanie čierneho koreňa je vo Francúzsku, Taliansku, Belgicku a v Nemecku. Pôvod tejto rastliny je v Ázii a v Európe. U nás tiež divo rastie na vlhkejších lúkach a v lesoch, kde je v pôde dostatok vápnika.
Je to trvalka, dorastajúca do výšky 1 meter so žltými kvetmi a elipsovitými listami. Plody sú centimetrové nažky, koreň dorastajúci až do 30 - 40 cm dĺžky. Bylina rastie na trávnatých svahoch a svetlých lesoch v suchých aj vlhkých pôdach až do podhorských nadmorských výšok.
100g čierneho koreňa obsahuje: 25.3g sacharidov, 1.9g bielkovín a 5.3g vlákniny. Veľa vitamínov a minerálov, hlavne vitamíny skupiny B.
Dnes je vyhľadávaný hlavne pre diabetikov. Používa sa pri zápaloch podžalúdkovej žľazy a pri enzymatických poruchách a na odkašliavanie. Sušený koreň je močopudný a pomáha pri liečbe ekzémov, močových ciest, pri lupienke a poruchách pečene. Listy sa používajú rozdrvené ako obklady na boľavé, reumatické kĺby.
Čierny koreň je ľahko stráviteľný a veľmi zdravý. Podobne ako kvaka by sa mal častejšie objavovať na našom stole, najmä v zimných mesiacoch, keď podporí našu imunitu.
Jeho použitie je všestranné. Môžeme ho konzumovať surový vo forme šalátov s jablkom, mrkvou, jogurtom alebo smotanou.
Častejšie sa tepelne spracováva. Používa sa obdobne ako špargľa alebo karfiol, vypráža sa ako rezeň alebo dusí. Môžeme ho využiť i pri úpravách rôznych druhov mäsa a rýb.
Pred kuchynským spracovaním ho najskôr musíme zbaviť čiernej šupky. Po oškrabaní sa doporučuje namočiť do okysličenej vody, aby nezhnedol.