Dnes je: pondelok 25.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň občianskeho práva

Chorváti na Slovensku oslavujú 480 rokov

Chorvátska kultúra sa včera predstavili na  Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pri príležitosti 480. výročia príchodu Chorvátov na územie terajšieho Slovenska, ale aj pri príležitosti  vstupu Chorvátska do EÚ. Hudba a tanec súborov z Rakúska, Chorvátska, Slovenska a Maďarska zneli od 18. do 22. hod Starým Mestom.

 

Kedy a prečo ale Chorváti prišli na Slovensko?

 

Začiatkom 16. storočia prúdili z juhu na západné a juhozápadné Slovensko Chorváti. 

Išlo o roľnícku migráciu, s ktorou súčasne prichádza väčšia i drobná šľachta. Na rozdiel od valašskej kolonizácie, je z najväčšej časti organizovaná samotnou uhorskou, resp. chorvátskou šľachtou a predstavuje plánovitý presun pracovnej sily na miesta vojensky menej ohrozované a pre šľachtu teda ekonomicky rentabilnejšie.

Chorváti sa natrvalo usadili v Burgenlande, dnešnom Rakúsku a Maďarsku, menšia časť na južnej Morave a na Slovensku. Preto za hranicami Rakúska nájdete na tabuliach dvojjazyčné názvy obcí v nemčine a chorvátskom jazyku.


Chorváti, predovšetkým drobní zemania, našli u nás možnosť uplatniť sa v úradníckych službách na hradoch a majetkoch väčších feudálnych panstiev. Migrácia na Slovensko predstavuje z celkovej kolonizácie Chorvátov do strednej Európy tú najmenšiu časť. Zasiahla západné Slovensko a časť južných oblastí krajiny. V 16. storočí sa Chorváti usadili v 45 osadách, asi v 1/3 výraznejšie, v niektorých pôsobili krátkodobo, inde dlhší čas. Prichádzali do slovenského, ale aj nemeckého a maďarského etnického prostredia.

Na našej petržalskej strane žije chorvátska menšina v Jarovciach a Čunove. Ďalšie spolky Chorvátov sú organizované v Devínskej Novej Vsi a Chorvátskom Grobe.

V Devínskej Novej Vsi je činné chorvátske centrum a múzeum.

Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku je otvorené od 3. decembra 2005 a odvtedy slúži ako dôležité stredisko aktivít a miesto stretnutí chorvátskej menšiny na Slovensku.Autor: Petrzalcan | 14.07.2013 | zobrazené: 4507 x |


Podobné články

• Bola to posledná korunovácia v Prešporku (28.09.2021)
• Bratislavská legenda (11.08.2021)
• V lesoch pri Lamači nájdete pamätníky bojov (24.07.2021)
• Belo IV. a Přemysel Otakar II. sa stretli v Prešporku (11.07.2021)
• Bitka pri Bratislave roku 907 (04.07.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(13)

Určite nie
(18)

Len čiastočne
(11)


spolu 65 hlasov
/