Dnes je: pondelok 06.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Začiatkom apríla opiľuj suché konáre, budú dobré lekváre.

Chcú odkúpiť prenajaté byty

Obyvatelia Medveďovej 21 majú záujme o odkúpenie bytov, ktoré majú v súčasnosti prenajaté od mestskej  časti. Podľa ich názoru boli roky diskriminovaní. Príde tak MČ Bratislava - Petržalka o 240 bytov? Neskončia niektoré v rukách bytových špekulantov?

 

O probléme mali rokovať poslanci už v septembri na miestnom zastupiteľstve, no doteraz sa k téme nedostali. Obyvatelia Medveďovej dúfajú, že sa k téme dostanú na poslednom, decembrovom zastupiteľstve.

 

Podľa obyvateľov predmetného domu je dom v zlom technickom stave a jedine noví vlastníci sú ochotní  a schopní tento dom opraviť a následne aj svoje byty. Títo noví vlastníci , ktorí sa z 245 nájomcov hlásia k prevodu v počte viac než 200, sú schopní bez ujmy  dom opraviť, tak ako všetky domy v Bratislave si vlastníci opravili. Podľa nájomníkov domu by mala MČ Bratislava- Petržalka  vítať túto možnosť a nie zadlžovať všetkých Petržalčanov s veľkým úverom na opravu domu.

 

Nájomníci tvrdia, že byty  mali byť  v roku 2005 podľa podaných žiadostí prevedené do vlastníctva. Bývali starostovia podľa nich robili takmer 16 ročné prieťahy. To je v právnom štáte neprípustné.

Faktom však je, že dom na Medveďovej je vedený ako Dom osobitného určenia a byty v ňom mali získavať ľudia so zdravotnými problémami a zhoršenou sociálnou situáciou. V podobnom štatúte funguje  aj dom na Poloreckého 2, ktorého zriaďovateľom je mesto Bratislava, no na rozdiel od Petržalky, mesto aktívne Dom tretieho veku na Poloreckého opravuje a modernizuje.

 

Ján Hrčka, starosta mestskej časti, sa s obyvateľmi predmetného domu na Medveďovej 2 stretol v júni 2019 a predstavil im dve alternatívy riešenia. Prvou možnosťou je, že si mestská časť zoberie úver 1,6 milióna € a zostane v majetku mestskej časti, ktorá bude byty naďalej prenajímať.  Alebo preveria počet nájomníkov, ktorí si chcú odkúpiť byty a keď ich bude dostatočné množstvo, mestská časť im ich odpredá. Mestská časť dostala podľa zástupcov bytov podpisy 200 nájomcov z 245 bytov, ktorí chcú prevod do vlastníctva. 

Mnohí poslanci si žiadajú k téme právne podklady. V každom prípade od septembra do decembra je dlhý čas a je zaujímavé, že pri množstve problémov a veľkosti mestskej časti, stačia vedeniu Petržalky len dve zastupiteľstvá na jeseň. Pritom v decembri sa bude schvaľovať aj rozpočet mestskej časti.Autor: Petrzalcan | 10.11.2019 | zobrazené: 429 x |


Podobné články

• Obedy pre ľudí bez domova (05.04.2020)
• Pomoc seniorom (19.03.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(22)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(10)

Nie, nedodržiavam
(14)


spolu 46 hlasov
/