Dnes je: utorok 17.09.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď šumno potoky špivaju, to pekný čas budze.

Československo zmenil Víťazný február

25.február 1948. Pre komunistov významný začiatok vlády ľudu, pre iných puč, násilné prevzatie moci v štáte komunistami a začiatok úpadku Československa.

 

Pripomeňme si, čo sa udalo v ten neobyčajný deň.

 

Písal sa 25.február a komunisti podnikli ďalšie kroky smerujúce k prevzatiu moci. Bol zriadený Ústredný akčný výbor Národného frontu. Zúčastnili sa na ňom aj sociálni demokrati, osobnosti a odbory. Predstavitelia národných socialistov chceli rokovať s prezidentom, ale ten ich neprijal.

 

Komunisti mu doručili návrh na vymenovanie novej vlády a on prisľúbil rýchle rozhodnutie. Komunisti pokračovali v nátlaku, od rána pripravovali veľkú demonštráciu na Václavskom námestí, ktorá sa v prípade odporu prezidenta mala presunúť na Hradčany.

 

V pohotovosti bolo pripravených 6 tisíc ozbrojených členov Ľudových milícií. O 16:30 popoludní prezident krátko rokoval s Gottwaldom. Oznámil mu, že prijíma demisiu ministrov a súhlasí s doplnením vlády podľa Gottwaldovho návrhu.

 

Gottwald o tomto rozhodnutí informoval vedenie KSČ a odišiel ho oznámiť davu na Václavskom námestí. Večer prebehla prehliadka Ľudových milícií a útvarov pohraničnej stráže. Jediným viditeľným odporom proti komunistickému postupu bol pochod asi 5 tisíc vysokoškolákov. Napriek odporu Ľudových milícií sa im podarilo prejsť k Pražskému hradu, ale prezident ich neprijal.

 

 

Komunisti sa dlhodobo, už počas 2.svetovej vojny,  pripravovali na prevzatie moci v štáte. Úzko spolupracovali so Sovietskym zväzom a snažili sa narušovať činnosť ostatných politických strán po roku 1945.

 

V prvých povojnových voľbách 26. mája 1946 získali komunisti v Čechách 40% hlasov. Na Slovensku triumfovala Demokratická strana so 62%. Komunisti s hlasmi za sociálnych demokratov dosiahli pohodlnú väčšinu v parlamente a postupne sa im podarilo ovládnuť políciu, armádu i robotnícke organizácie.

 

2.7.1946 sa vtedajší predseda KSČ Klement Gottwald stal predsedom vlády. Komunisti využívali roztrieštenosť vtedajších demokratických politických strán, faktickú neexistenciu opozície, povojnový radikalizmus a mníchovské sklamanie i podlomené zdravie nerozhodného Edvarda Beneša.

 

Vo februári 1948 nastala vládna kríza pre uznesenie o Bezpečnosti. Spustila sa séria udalostí, ktoré vyvrcholili 25.februárom, keď prezident prijal demisiu nekomunistických ministrov a doplnil vládu kandidátmi navrhnutými komunistami.

 

Prechod moci do rúk komunistov viedol k vnútornej aj zahraničnej závislosti štátu od Sovietskeho zväzu, politickým procesom,, väzneniu politicky a ideologicky nepohodlných osôb, nútenej emigrácii a prenasledovaniu oponentov. Totalitný režim trval nasledujúcich 40 rokov.

 

V ďalších voľbách si už ľudia mohli vyberať len z kandidátov na spoločnej kandidátke Národného frontu. Opozícia nebola prípustná.

 

 

 Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 25.02.2014 | zobrazené: 2354 x |


Podobné články

• Bitka pri Viedni a Krvavá ulička v Haiburgu (12.09.2019)
• Prešporok a víno (04.09.2019)
• Po Moháči sa stal Prešporok korunovačným mestom (29.08.2019)
• Čakalo sa na bezmesačnú noc (11.08.2019)
• Pred 100 rokmi nebola ešte Petržalka súčasťou Československa (07.08.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/