Dnes je: streda 26.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.

Celiakia známa neznáma

Čo je celiakia? Ako zistím, že ju mám? Môžem ju mať, ak ju má môj príbuzný?

 

Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu. Ten sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, a ovos. Postihnutí nesmú jesť žiadne výrobky obsahujúce obilniny s lepkom.

 

U ľudí s genetickou dispozíciou jedlo s obsahom gluténu alebo  len stopy gluténu vedú  k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a „vymiznutiu“ klkov tenkého čreva. Klky a mikroklky sú výčnelky sliznice čreva a ich úlohou je, aby zväčšili vstrebateľnú plochu čreva pre živiny. Pri celiakii tieto klky vymiznú a tak sa živiny nestrebávajú.

 

Ide o bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. Následkom toho sú podvýživa a prejavy nedostatočnej výživy. Genetika hrá svoju úlohu. Priami príbuzní majú 10x vyššiu šancu mať toto ochorenie.

 

Typické príznaky celiakie sú hnačky, strata hmotnosti, únava, nafúknuté brucho, bolesti brucha, nevoľnosť a u detí aj poruchy rastu. V niektorých prípadoch sa vyskytujú aj príznaky mimo tráviaci trakt, napríklad nedostatok železa v dôsledku čoho vzniká chudokrvnosť, osteoporóza (lámavosť kostí), chýbanie menštruácie, nedostatok vitamínov alebo minerálnych látok. Aj iné ochorenia imunitného systému ako cukrovka 1. typu a ochorenia štítnej žľazy, alebo aj neurologické ochorenia, napr. epilepsia, ataxia a neuropatie, môžu poukazovať na celiakiu.

Často sa u ľudí pred nálezom celiakie nájde laktózová intolerancia. Je vyvolaná poškodením sliznice tenkého čreva a tým spôsobeným deficitom laktázy, enzýmu, ktorý rozkladá mliečny cukor - laktózu.

 

V týchto prípadoch požívanie potravín obsahujúcich laktózu môže viesť k pretrvávajúcim symptómom ako sú bolesť brucha, hnačky, nadúvanie a plynatosť. Pri liečbe laktózovej intolerancie sa treba vyhýbať potravinám s vysokým obsahom laktózy (plnotučné mlieko, zmrzlina vyrobená z mlieka, tvaroh a pod.).

Namiesto plnotučného mlieka možno použiť mlieko so zníženým obsahom laktózy alebo sójové mlieko, obe sú dostupné takmer vo všetkých supermarketoch. V niektorých prípadoch však laktózová intolerancia pretrváva aj po zahájení bezlepkového stravovania a normalizácie sliznice tenkého čreva. Je to dôsledkom vrodeného nedostatku enzýmu laktázy.

 

Keď sa potvrdí diagnóza celiakie, nastane niekoľko zásadných pozitívnych zmien. Prechodom na bezlepkovú diétu, ako prvé postupne zanikajú príznaky a to bez podania akýchkoľvek liekov. Pacient by mal chodiť na pravidelné gastroenterologické prehliadky 1xročne. Má nárok na predpis bezlepkových potravín a pri histologicky potvrdenej diagnóze má človek nárok na preukaz zdravotne ťažko postihnutého.

MUDr. Iveta Plšeková

všeobecný lekár pre dospelých Autor: Petrzalcan | 10.10.2013 | zobrazené: 2929 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(17)

O 50% lepší
(23)


spolu 74 hlasov
/