Čo je celiakia? Ako zistím, že ju mám? Môžem ju mať, ak ju má môj príbuzný?
Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu. Ten sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, a ovos. Postihnutí nesmú jesť žiadne výrobky obsahujúce obilniny s lepkom.
U ľudí s genetickou dispozíciou jedlo s obsahom gluténu alebo len stopy gluténu vedú k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a „vymiznutiu“ klkov tenkého čreva. Klky a mikroklky sú výčnelky sliznice čreva a ich úlohou je, aby zväčšili vstrebateľnú plochu čreva pre živiny. Pri celiakii tieto klky vymiznú a tak sa živiny nestrebávajú.
Ide o bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. Následkom toho sú podvýživa a prejavy nedostatočnej výživy. Genetika hrá svoju úlohu. Priami príbuzní majú 10x vyššiu šancu mať toto ochorenie.
Typické príznaky celiakie sú hnačky, strata hmotnosti, únava, nafúknuté brucho, bolesti brucha, nevoľnosť a u detí aj poruchy rastu. V niektorých prípadoch sa vyskytujú aj príznaky mimo tráviaci trakt, napríklad nedostatok železa v dôsledku čoho vzniká chudokrvnosť, osteoporóza (lámavosť kostí), chýbanie menštruácie, nedostatok vitamínov alebo minerálnych látok. Aj iné ochorenia imunitného systému ako cukrovka 1. typu a ochorenia štítnej žľazy, alebo aj neurologické ochorenia, napr. epilepsia, ataxia a neuropatie, môžu poukazovať na celiakiu.
Často sa u ľudí pred nálezom celiakie nájde laktózová intolerancia. Je vyvolaná poškodením sliznice tenkého čreva a tým spôsobeným deficitom laktázy, enzýmu, ktorý rozkladá mliečny cukor - laktózu.
V týchto prípadoch požívanie potravín obsahujúcich laktózu môže viesť k pretrvávajúcim symptómom ako sú bolesť brucha, hnačky, nadúvanie a plynatosť. Pri liečbe laktózovej intolerancie sa treba vyhýbať potravinám s vysokým obsahom laktózy (plnotučné mlieko, zmrzlina vyrobená z mlieka, tvaroh a pod.).
Namiesto plnotučného mlieka možno použiť mlieko so zníženým obsahom laktózy alebo sójové mlieko, obe sú dostupné takmer vo všetkých supermarketoch. V niektorých prípadoch však laktózová intolerancia pretrváva aj po zahájení bezlepkového stravovania a normalizácie sliznice tenkého čreva. Je to dôsledkom vrodeného nedostatku enzýmu laktázy.
Keď sa potvrdí diagnóza celiakie, nastane niekoľko zásadných pozitívnych zmien. Prechodom na bezlepkovú diétu, ako prvé postupne zanikajú príznaky a to bez podania akýchkoľvek liekov. Pacient by mal chodiť na pravidelné gastroenterologické prehliadky 1xročne. Má nárok na predpis bezlepkových potravín a pri histologicky potvrdenej diagnóze má človek nárok na preukaz zdravotne ťažko postihnutého.
MUDr. Iveta Plšeková
všeobecný lekár pre dospelých