Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Bratislava rieši problematiku bezdomovectva
Dnes je: sobota 20.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Bratislava rieši problematiku bezdomovectva

Hlavné mesto Bratislava v tomto roku vynaloží na podporu organizácií, ktoré poskytujú pomoc ľuďom bez domova, o 600% viac financií ako v roku 2013, kedy sa problematika ľudí bez domova začala v Bratislave riešiť.

 

Vedenie mesta rozhodlo vyčleniť dodatočných 30 000 EUR na podporu denného centra pre ľudí bez domova Domec tak, aby prevádzka tohto denného centra bola zabezpečená aj v roku 2016. Na podporu nízkoprahových denných centier pre ľudí bez domova tak nepôjde 100 000 EUR, ale 130 000 EUR. Na rozdiel od predchádzajúceho roka však nebudú finančné prostriedky poskytnuté len občianskemu združeniu VAGUS, ale mesto rozšíri okruh príjemcov o ďalšie subjekty. Peniaze boli preto vyčlenené aj pre neziskové organizácie Domov sv. Jána z Boha a Depaul Slovensko. 

 

 

 

„Chcem sa v mene mesta poďakovať všetkým občianskym združeniam a neziskovým organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí bez domova. Naše ciele a záujmy sú rovnaké a bojujeme aj s rovnakými problémami, ktoré sa týkajú hlavne financií. Mesto rieši to, čo riešiť vie – jasné a transparentné pravidlá, občianske združenia zasa pokrývajú starostlivosť – tiež, ako najlepšie vedia a čo im dovolí rozpočet. Som veľmi rád, že sme našli vzájomné porozumenie a spoločne sa budeme snažiť o zlepšenie situácie. Dohodli sme sa na spoločnom postupe a snahe presadiť zmeny legislatívy a rovnako na ešte užšej spolupráci pri integračných projektoch na prospech všetkých zúčastnených,“ povedal po stretnutí s občianskymi združeniami a neziskovými organizáciami, ktoré prevádzkujú v Bratislave nízkoprahové denné centrá pre ľudí bez domova, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.  

Hlavné mesto sa v tomto roku vzhľadom na fakt, že Bratislava je jedným z mála miest, ktoré má viac ako jedného poskytovateľa tejto služby na svojom území, rozhodlo určiť kľúč, podľa ktorého tieto finančné prostriedky prerozdelí tak, aby skutočne mohlo podporiť všetkých poskytovateľov. „Chceme pristúpiť k rozdeľovaniu finančných príspevkov pre všetky subjekty, ktoré poskytujú sociálne služby v nízkoprahovom dennom centre naozaj systémovo a spravodlivo,“ povedal na margo rozdelenia finančných prostriedkov medzi viac subjektov primátor Ivo Nesrovnal. Ako doplnil, reálny počet miest v nízkoprahových denných centrách je dnes 166 a odhadovaný počet ľudí bez domova v hlavnom meste je 4 500 - 5 000. Je jasné, že mesto túto službu ani zďaleka nie je schopné poskytnúť všetkým, ktorí by sa o ňu uchádzali. A to aj napriek tomu, že hlavné mesto od roku 2013 do roku 2016 zvýšilo finančné prostriedky na prácu s ľuďmi bez domova zo 41 000 EUR na tohtoročných 258 000 EUR.  

Hlavné mesto SR Bratislava chce aktívne riešiť problematiku ľudí bez domova, preto vôbec po prvýkrát pristúpilo k systémovému prístupu k financovaniu sociálnych služieb v tejto oblasti. Systém je v súčasnosti postavený na troch jasne vyčísliteľných kritériách, podľa ktorých sa rozdeľujú peniaze: nálady na klienta, rozsah služieb a kapacita centra. V rokoch 2014 a 2015 hlavné mesto financovalo túto službu (denné centrum) podľa občianskeho zákonníka len OZ VAGUS a to aj napriek tomu, že toto občianske združenie nepredložilo registráciu na túto sociálnu službu (zaregistrované bolo až koncom roka 2015). Na území mesta sú však registrované tri subjekty na poskytovanie sociálnej služby v nízkoprahovom dennom centre. Hlavné mesto preto požiadalo všetky dotknuté subjekty o predloženie priemerných bežných výdavkov za minulý rok a následne rozhodlo o pridelení finančných prostriedkov na prevádzku nízkoprahových denných centier.  

Problematika je však širšia. „O ľudí bez domova sa musia starať obce a mestá, na ktoré štát preniesol kompletnú starostlivosť o ľudí bez domova. Mestá a obce však nemajú dostatok peňazí na to, aby vykryli plnú sumu, ktoré by nízkoprahové centrá potrebovali. Keďže v súčasnosti sa pripravuje nový zákon o sociálnych službách, bolo by dobré, keby štát v novele zlepšil podmienky financovania, pomohol samosprávam a prevzal časť zodpovednosti za ľudí bez domova. Sme pripravení pri tvorbe zákona spoločne s mimovládkami pomôcť,“ povedal primátor. Ako dodal na záver, v tejto súvislosti požiadal o stretnutie aj ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.  

 



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 26.05.2016 | zobrazené: 1332 x |


Podobné články

• Petržalské zaujímavosti (10.01.2024)
• Zmena dane za psa a iné (22.12.2023)
• Pomoc ľuďom v núdzi (18.11.2023)
• Osobnosti Petržalky (26.09.2023)
• Mesto a mestské časti sa dohodli (12.09.2023)

Komentáre