Dnes je: piatok 22.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Testovanie antigénovými testami už dnes na Ekonomickej univerzite v Petržalke, bez nutnosti objednávania od 14.00-20.00hod

Bratislava je v červenom móde. Čo to znamená?

Bratislava pred dvoma týždňami spustila tzv. COVID semafor, ktorý na základe komplexného vyhodnotenia epidemiologických dát umožňuje mestu včas reagovať na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu. Uvedomujeme si, že prísnejšie protiepidemiologické opatrenia majú dopady na bežné životy obyvateľov.

 

Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia sa v Bratislave zhoršila a dva zo sledovaných ukazovateľov sa už dostali do červenej fázy.

 

Je dôležité zdôrazniť, že zavádzanie protiepidemiologických opatrení má v kompetencii Úrad verejného zdravotníctva SR a Vláda SR. Magistrát môže zavádzať iba preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii. Mesto napríklad nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje, alebo zatvárať prevádzky.

 

 

Preto napriek zmene farby bratislavského COVID semaforu na červenú naďalej platia usmernenia hlavného hygienika, ktoré umožňujú pri dodržaní bezpečnostných opatrení aj hromadné podujatia. Neznamená to ale, že takéto hromadné podujatia, najmä v interiéri, sú bez rizík. Práve hromadné podujatia predstavujú počas zhoršujúcej sa situácie zvýšené riziko superšírenia nákazy a ak ich hlavný hygienik neobmedzí, je kľúčové, aby sme sa na týchto podujatiach správali obzvlášť zodpovedne. Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty.

 

 

Mesto tiež tvrdí, že ho mrzí správanie jedného z poslancov Vallo teamu, ktorý minulý týždeň navštevoval bary a nočné podniky a nakoniec bol pozitívne testovaný na covid 19.

V dôsledku prepnutia semaforu do červenej fázy mesto presunulo podujatie  “100 rokov volebného práva žien” plánované spolu s americkou ambasádou do online priestoru a vysiela len  stream z nádvoria Primaciálneho paláca, kde sa akcia uskutoční bez živého publika.

Zrejme v súvislosti s prázdninami a uvoľneným režimom sa podľa magistrátu Bratislava dostala do červenej fázy, je ale kľúčové, aby sme tieto opatrenia opäť začali brať vážne a dodržiavali ich.

Mesto preto pristupuje k prvým opatreniam, ktoré sa týkajú najzraniteľnejších obyvateliek a obyvateľov. 

SENIORKY A SENIORI

Posilnenie informačnej preventívnej kampane smerované na starších obyvateľov Bratislavy a ich rodinám, a to nielen prostredníctvom letákov, periodík či sociálnych sietí, ale aj prostredníctvom proseniorských organizácií pôsobiacich na území mesta. K dispozícii je bezplatná Senior linka mesta (0800 242 000), ktorá poskytuje informácie a podporu starším obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy denne v čase 8:00-16:00 h. Mesto takisto zintenzívňuje komunikáciu s verejnými a neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov a pre ľudí bez domova na území hlavného mesta.

Vzhľadom na veľké riziká spojené s možnosťou kolektívneho rozšírenia nového koronavírusu v zariadeniach sociálnych služieb zavádzame dočasne sprísnený režim v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to s platnosťou najskôr od 2. septembra 2020!  Epidemiologickú situáciu aj situáciu v týchto zariadeniach budeme denne sledovať a opatrenia vzhľadom na nové zistenia prípadne aktualizovať. Sprísnený režim zahŕňa nasledovné:

              Pravidelné dodávanie ochranných pomôcok a dezinfekcie zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

              Dočasné obmedzenie návštev v štyroch zariadeniach pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, v ktorých sa vyskytujú prevažne krehkí a chronicky chorí prijímatelia sociálnych služieb (Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života) a tiež na lôžkových oddeleniach ostatných troch zariadení (Domov pri kríži, Domov seniorov Lamač, Dom tretieho veku) rešpektujúc výnimky pre prijímateľov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia.

.    Posilnenie technického zabezpečenia zariadení (sprístupnenie tabletov a počítačov), sprostredkovávanie nepriameho kontaktu s rodinami a blízkymi a podpora kvality života klientov zariadení.

            Dočasné pozastavenie kolektívnych aktivít v uzatvorených priestoroch zariadení s vysokým potenciálom šírenia nového korona vírusu (napr. omše, stretnutia, oslavy, krúžky a pod).   

              Pripravené izolačné priestory pre prípadných suspektných klientov obsluhované špeciálne vyčleneným a zaškoleným personálom s profesionálnymi ochrannými pomôckami (štíty, respirátory, okuliare, obleky). Do izolačných priestorov v rámci zariadení sú presúvaní prijímatelia sociálnych služieb so symptómami, pri ktorých dočasne nie je možné vylúčiť prítomnosť ochorenia COVID19.

              Príprava testovania kľúčových zamestnancov v priamom styku s prijímateľmi služby (vrátane neodborného personálu), ktorí boli vystavení rizikám. Pokračovanie v testovaní zamestnankýň a zamestnancov zariadení s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorí sa v zahraničí zdržali viac ako 2 dni.

 

ĽUDIA BEZ DOMOVA

Zároveň spúšťame prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova a jeho zriadenie vyhodnocujeme podľa toho, ako sa bude ďalej nová situácia vyvíjať. Z predchádzajúcich skúseností vieme, že epidémia zasahuje túto skupinu zvyčajne neskôr. Napriek tomu podporujeme poskytovateľov sociálnych služieb v tom, aby mohli prijať opatrenia a meníme činnosť Mestského terénneho tímu tak, aby sme mali informácie priamo z terénu a ľudia bez domova sa mohli chrániť.

Mestský terénny tím zintenzívni podporu sociálnych služieb, začne s distribúciou nepotravinovej pomoci (OOPP, hygienické potreby). Ochranné prostriedky pre ľudí bez domova bude v teréne ponúkať aj mestská polícia a budeme ich distribuovať aj pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb pre ľudí bez domova. Začneme monitorovať možný výpadok personálu v sociálnych službách pre ľudí bez domova a o prevencii budeme informovať aj prostredníctvom infoletákov.

 

MAGISTRÁT

Aktuálnej fáze epidémie prispôsobujeme aj režim práce na bratislavskom magistráte. Mesto bude informovať o prípadných zmenách  otváracej doby centra prvého kontaktu a osobnej podateľne. Plošne dezinfikujeme úrad a posilňujeme pravidelné čistenie kľúčových priestorov. Rovnako rušíme účasť na služobných cestách a väčších podujatiach, ako sú konferencie či semináre. Stále platí povinnosť preventívnej práce z domu po dobu 7 dní pre zamestnancov, ktorí sa vrátia zo súkromnej zahraničnej cesty trvajúcej viac ako dva dni.

Informácie o aktuálnom stave ohľadne epidemického stavu sú zverejnené na: https://bratislava.sk/sk/informacie-a-odporucania-k-novemu-koronavirusu-a-ochoreniu-covid-19

 

Zdroj: magistrát hlavného mesta BratislavyAutor: Petrzalcan | 25.08.2020 | zobrazené: 473 x |


Podobné články

• Revitalizácia Ovsištského námestia (05.01.2021)
• Budúcnosť Námestia republiky (31.12.2020)
• Bratislava má schválený rozpočet a nového čestného občana mesta (27.12.2020)
• Viete koľko vrakov odstránili tento rok v Petržalke? (22.12.2020)
• Petržalka čistí parkoviská (17.12.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(32)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(12)

bude rovnaký ako rok predošlý
(13)


spolu 71 hlasov
/