Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Bolesti chrbta majú riešenie
Dnes je: utorok 23.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Bolesti chrbta majú riešenie

Bolesťami chrbta dnes trpí polovica obyvateľstva. Ide o jednu z najčastejších príčin vypísania na PN-ku, zvyšuje sa počet operácií chrbtice i počet invalidizácií. Ľudia sa spoliehajú hlavne na liečbu u ortopéda a neurológa, ktorá je ale založená na odstraňovaní následkov, tíšenie bolestí analgetikami, injekciami a infúziami. Rehabilitácie sú často nedostatočné a poisťovne hradia ďalšie až po 3 mesačnej prestávke. Mnohí ľudia nevedia čo si počať. Pritom riešenie je pomerne jednoduché a hlavne, odstraňuje príčinu bolestí nie následky.

 

SM Systém je komplexný cvičebný systém, ktorý vytvoril renomovaný odborník
MUDr. Richard Smíšek. Cvičenia účinne odstraňujú bolesti chrbta a problémy
s pohybovým aparátom. Najlepšie výsledky cvikov sú pri nasledovných diagnózach:
hernia disku, vyskočená platnička, skolióza, nešpecifické bolesti chrbta, spondylolistéza.

Na základe trojročného výskumu SM Systému ho v Nemecku preplácajú viaceré súkromné poisťovne. SM systém  je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové platničky a  rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov.  Pre správne cvičenie, ktoré chrbtici prospieva, je dôležitá pozícia tela, charakter cviku, použitá sila, rýchlosť, dĺžka a intenzita cvičenia. SM-systém je teda „hra podľa prísnych pravidiel, ktoré však nie je zložité dodržiavať“.

Metóda SM-systém sa vyvíja viac ako 30 rokov. Už 25 rokov sa používa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba). Je vhodné pre všetkých od 5 do 100 rokov.

V prípade prevencie alebo regenerácie chrbtice pri sedavom zamestnaní, nesprávnom držaní tela alebo jednostrannej záťaži pri práci, či športe bez ťažšej degenerácie chrbtice Vám stačí cvičiť 10-15 minút denne. Pri športe sa odporúča zacvičiť si tiež aspoň 10 minút pred a po športovom výkone.

Pri liečbe skoliózy u detí v školskom veku je vhodné začať s deťmi cvičiť už pri prvých prejavoch bolestí, príp. degenerácií chrbtice.Pri liečbe skoliózy (bez ohľadu na vek pacienta) treba počitať s dlhodobým cvičením (niekoľko mesiacov) v trvaní min. 60 min. denne (ideálne 30 minút ráno a 30 minút po škole, či práci alebo navečer). Po úprave skoliózy je vhodné pokračovať v cvičení v režime min. 15 minút denne.

Cvičenie metódou SM - systém je veľmi vhodné aj pre tehotné a dojčiace matky.  Tým, že spevňuje svaly panvového dna, umožňuje ľahší pôrod a chráni pred možnými problémami s únikom moču po narodení dieťatka. Zároveň prekrvuje celú oblasť panvového dna, čo prináša optimálne vyživovanie plodu počas jeho rastu v maminom brušku. Okrem toho cvičenie zbavuje všetky ženy v tehotenstve aj po pôrode častých bolestí chrbta a krížov! Dĺžka cvičenia závisí od konkrétnych problémov mamičky.

V prípade ťažšieho poškodenia chrbtice napr. pri  poškodení platničiek, cvičí pacient v akútnej, bolestivej fáze max. 5 minút viackrát (5-6x) denne. Postupne prechádza na dlhšie časové úseky a celkovo na min. 60 minút cvičenia denne. Liečba je dlhodobá a trvá niekoľko mesiacov až dva roky. Z dôvodu prevencie sa odporúča zotrvať pri cvičení aj po vyliečení, a to v preventívnom režime 10-15 minút denne.

 

 

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 30.04.2016 | zobrazené: 3162 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre