Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako si vyzdobiť kraslicu
Dnes je: piatok 10.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes Výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

Ako si vyzdobiť kraslicu

Je čas pustiť sa do zdobenia kraslíc. Deti vám budú povďačné a vy si pri tejto kreatívnej činnosti oddýchnete.

Tradícia kraslíc je na Slovensku stará. Veľkonočná kraslica, alebo tzv.výdušok, je symbolom jari.

 

Z vajíčka sa liahnu kuriatka, húsatká, káčatká a iné vtáčatá čo symbolizuje zrodenie, jar, nový život. Na Slovensku sa zachovalo veľké množstvo techník zdobenia kraslíc. Je dobré,  že aj dnes sa mu  niektorí ľudia venujú.

 

Kraslice sa zdobia rôznymi  výtvarnými technikami. Napríklad  reliéfna kresba voskom, batikovanie,  alebo leptanie. K  najzložitejším technikám patrí olepovanie slamou a gravírovanie. Často sa na vajíčka lepia rôzne obrázky, alebo prírodné materiály, textil, papier, vlna alebo jednoducho sa namaľujú rôznymi farbami.

 

Tradičné sú prírodné farby z cvikly, cibuľových šupiek a podobne. Fantázii sa medze nekladú. Môžu byť i vyškrabované, leptané, či odrôtovanéa veľa ďalších techník.

 

Podľa historických kníh sa vajcia našli aj v hroboch starých Egypťanov a Rimanov, ale dodnes sa presne nevie, či znamenali bohatstvo zomrelého alebo boli do hrobov dávané preto, aby mŕtvi nemali pocit hladu.

 

Tradícia obdarovávania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má najmä medzi Slovanmi dávne korene. Literatúra uvádza, že už v 14. storočí ľudia maľované vajíčka volali kraslicami. Názov údajne vznikol zo slovanského slova "krasnyj", t.j. červený. Červená bola považovaná za farbu života a vajíčka boli pôvodne ozdobované touto farbou. Vtedy to však boli zväčša plné škrupiny s uvareným vajíčkom.

 

Neskôr sa začalo zo zdravotných a hygienických dôvodov, ale aj s cieľom zachovať kraslicu na niekoľko rokov, s maľovaním  prázdnej škrupiny vajíčok, tzv. výduškov.

 

Už samotné umenie vypláchnutia a očistenia výdušky je dôležité pre konečný vzhľad akokoľvek ozdobovanej kraslice.

 

Ako si pripraviť kraslicu:        Vyfúknutie vajíčka:

 

 

 I.  Na vajíčku sa urobí dierka len z jednej strany. Pekná a pravidelná sa  vyvŕta  vŕtačkou, ale dá sa spraviť aj špendlíkom. Potom vezmeme veľkú injekčnú striekačku s veľkou ihlou. Ihlu zohneme a do striekačky natiahneme vzduch. Pichneme ihlu cez dierku do vajíčka a pomaly vytlačíme vzduch. Vznikne podtlak a vajíčko pekne vytečie. Vajíčko musíme poriadne očistiť, aby nesmrdelo. Po vyfúknutí necháme vajíčka aj hodinu močiť vo vode s kvapkou jari, alebo 2 – 3 krát striekačkou vypláchneme výdušok teplou vodu a necháme 48 hodín sušiť.

 

 II. Ak  chceme vajíčko vyfúknuť, urobíme na oboch koncoch dierku. Dolnú potom zväčšíme a pomocou ihly porušíme žĺtok. Stačí už len fúknuť do hornej dierky a žĺtok s bielkom sú fuč.

 

Vajíčko pred pomaľovaním dôkladne umyjeme saponátovou vodou, aby nebolo mastné a farba dobre chytala.

 

Vyfúknuté a umyté vajíčko napichneme na špajdľu a zafixujeme tak, aby sa po nej nešmýkalo. Potom zoberieme plastelínu a pripevníme ju na pevnú rovnú podložku. Do nej zapichneme vajíčka na špajdli a môžeme začať maľovať. Ak nemáme plastelínu, špajdľu s vajíčkom zapichneme do hliny v kvetináči.

 

Techniky zdobenia:

 

Voskovaná kraslica   na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný, ktorý vytvára vzor. Môže sa skombinovať aj s madeirovou technikou. Voskovanie na madeirovanej kraslici treba robiť jemnou špendlíkovou hlavičkou. Od jej veľkosti totiž závisí "šírka" vzoru vytváraného nanášaným voskom.

 

Pomôcky : vyfúknuté biele vajíčka, sviečka, žltý mastný pastel, modrý mastný pastel, ceruzka, špendlík s kovovou hlavičkou, vonná lampa

 

Vajíčka umyjeme jarovou vodou a necháme uschnúť. Pomocou ceruzky si jemne naznačíme tvary a obrazce, ktoré na ne chceme nakresliť. Špendlík s kovovou hlavičkou vtlačíme do nezastrúhanej ceruzky popri tuhe tak, aby sa pevne uchytil. Pod malú vonnú lampičku zapálime kahanec. Do vyparovacej misky však nenakvapkáme olej, ale v pomere 1:1 vložíme kúsok vosku zo sviečky a rovnaký kúsok farebného pastelu. Roztopený vosk nanášame pomocou špendlíkovej hlavičky uchytenej v ceruzke na vajíčko. Špendlík namáčame do vosku pred nanesením každej bodky či čiarky. Ak nechceme pokaziť vonnú lampu, môžeme použiť malú kovovú konzervu.                                                                

 

II. výdušok namočíme do náterovej farby (bielej alebo príslušného odtieňa) a necháme dôkladne vyschnúť. Na elektrickom variči v kovovej mištičke si rozpustíme nalámané voskové farbičky. Pomocou špendlíka na paličke alebo tenkými špicatými štetcami maľujeme ornamenty podľa vlastnej fantázie    

 

Farbenie prírodnými farbami : na farbenie kraslíc sa používali v minulosti iba prírodné materiály, v ktorých sa škrupiny vajíčok vyvarili (napr. v kôre z jabloní - zelená farba, jelše alebo duba - čierna, trieskach dreva orecha - ružová cez malinovú až po fialovú, šupiek cibule, čaju, sena, prútikov, šafránu - žltá až oranžová). Farby síce neboli také sýte ako sú dnes pri použití anilínových farieb, mali však pomerne široké spektrum.

 

Lístočková technika  : Jednou zo základných techník ozdobenia škrupiny vajíčka bolo jej pokrytie rôznymi lístkami rastlín, zaviazanie napr. gázou alebo pančuchou a zafarbenie v odvare napr. z cibuľových šúp. Už ste možno videli takto zdobené kraslice dotvorené vyškrabovaním a kreslením čiernou fixkou na zaujímavé ozdobné výtvory.

 

Batikovaná kraslica :  je to spôsob dekorácie kreslením vzoru alebo jeho tlačou tekutým horúcim voskom, ktorý prekrýva  škrupinu vajíčka a vytvára tak miesto, ktoré je chránené pred preniknutím farby použitej na zafarbenie ostatných voskom nepokrytých častí. Napríklad dobre batikovaná látka má rub a líc na nepoznanie.

 

Vyškrabovanie. Vajíčko namaľujete farebným tušom a po uschnutí vyškrabujete vzory. Dnes sú kraslice ozdobované touto technikou vyškrabované pomocou brúsky, v minulosti na to slúžil ostrý predmet, napr. šidlo, pilník alebo nôž.

 

Leptanie :   V minulosti sa používalo zriedkavo a aj dnes to nie je častá technika . Možno aj preto, že inými technikami možno pracovať jemnejšie a vytvoriť krajšie a pravidelnejšie vzory. Leptalo sa octom alebo šťavou z kyslej kapusty. Dnes možno použiť prípravky typu "Savo", kyselinu soľnú alebo dusičnú, ktoré sa nanášajú zápalkou, špeciálnym skleneným perom, husím brkom, drievkom a pod. na zafarbenú škrupinu vajíčka tak, aby sa farba vyleptala na želaných miestach a vytvoril sa žiadaný ornament.

 

Oblepovanie  rôznymi materiálmi : Táto technika vznikla v 19. storočí v mestách ako nová technika ozdobovania -  Túto techniku spoznávajú dnešné deti v školách zväčša ako prvú. Oblepovalo sa pôvodne sietinou - močiarnou trávou, resp. jej dužinou, slamou, neskôr vlnou, perlovkou, ale nájdete aj kraslice ozdobené lepenými kúskami látky, lepidlom a pod. Tu už pracuje predstavivosť a fantázia súčasných tvorcov.

 

Slamenné :  Najvhodnejšia je žitná slama, používame dobre vyzreté steblá z posledného zberu. Hrubé žlté steblá striháme opatrne, aby sme  ich nezlomili. Na väčšie dieliky ornamentu používame dolné časti, ktoré narežeme a rozžehlíme, na menšie tenšie zbytky stebiel. Z rozžehlených stebiel (podľa farby slamy volíme teplotu žehlenia – len x bavlna) vystrihneme ľubovoľné tvary a lepíme na podkladový papier (najlepšie lepidlom zn. Herkules.) hotové obrázky zaťažíme a necháme zaschnúť. Nakoniec ich prilepíme na škrupinu.   Predkreslite si daný motív na papier a potom vystrihujte a nalepujte slamu. Po získaní skúseností si môžete navrhovať svoje originálne motívy alebo sa inšpirovať pravými hanáckymi kraslicami. 

 

  

 

 

 


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 06.04.2014 | zobrazené: 7373 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre