Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako sa zmení neslávne známa budova v Sade Janka Kráľa ?
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Ako sa zmení neslávne známa budova v Sade Janka Kráľa ?

Metropolitný inštitút Bratislavy so spolupracujúcimi architektmi predstavili architektonickú štúdiu, ktorá približuje detaily plánovanej rekonštrukcie.

Obnova budovy z 80. rokov, ktorú vlani kúpilo hlavné mesto, je súčasťou plánu zatraktívniť a vkusne zrevitalizovať Sad Janka Kráľa. Kvalitné verejné priestranstvá zvýšia celkovú bezpečnosť v parku a ponúknu ľuďom nové možnosti pre voľnočasové aktivity v centre mesta.

 

Modernistickú budovu uprostred sadu, ktorú projektoval v 80. rokoch uznávaný architekt Ferdinand Konček, Bratislavčania dnes poznajú skôr ako sídlo najznámejšieho nočného klubu pre pánov. Plánovaná rekonštrukcia to zmení a stavbe prinavráti nielen dôstojnosť, ale aj nadčasovú architektúru minulého storočia. V budúcnosti tu vznikne gastroprevádzka, ktorá zaberie najväčšiu časť plochy. Ľudia tiež na tomto mieste nájdu bezbariérové verejné toalety. V budove vznikne aj zázemie pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), kde budú skladové priestory či šatňa pre vystupujúcich.

Predbežne by sa mali prvé práce začať už v priebehu leta. Najväčšiu časť zaberú búracie práce v interiéri, ktorý predošlý vlastník rozdelil na viaceré menšie miestnosti. Pre novú funkciu budovy bude potrebné nanovo rozmiestniť vnútorné priečky. Rovnako je naplánovaná oprava strechy. Presnejší časový harmonogram rekonštrukcie vyplynie po dokončení projektovej dokumentácie. Odhadovaná hodnota rekonštrukcie je 600-tisíc eur bez DPH.

Vďaka obnove pôvodnej presklenej fasády smerom do parku sa budova prepojí s okolitou zeleňou, a tiež vonkajším amfiteátrom. Ten počas leta naplno využíva BKIS, ktoré v parku organizuje množstvo podujatí pre deti či dospelých. V budúcnosti toto miesto ešte viac ožije a ľudia sem budú môcť prísť či už za dobrým jedlom alebo kultúrou.

 

Na fasádu pod biely spišský travertín sa vráti pôvodný keramický obklad, ktorý v 90. rokoch odstránil súkromný majiteľ počas necitlivej rekonštrukcie. Rovnako sa obnoví pôvodné presklenie smerom do parku, odstránia sa mreže a opraví sa fontána, ktorá je súčasťou stavby. Počas jednej z obhliadok architekti našli v objekte plastiku od výtvarníčky Ľuby Končekovej - Veselej. Táto plastika sa v budúcnosti vystaví ako umelecké dielo v prevádzke.

Okrem kvalitnej a funkčnej architektúry bola jedna z podmienok zadania aj ekologická udržateľnosť budovy. Cieľom je využívať alternatívne zdroje energie.

Na budúceho prevádzkovateľa gastroprevádzky prebehne transparentná súťaž s presne stanovenými podmienkami na ponuku pokrmov a nápojov, a tiež zariadenie interiéru. Architekti totiž pripravujú len holopriestor s funkčným technickým zázemím a na základe schválenej štúdie bude vypracovaný dizajn manuál, podľa ktorého bude budúci nájomca postupovať. Nájomca však bude mať možnosť dotvoriť si interiér a vlastnú atmosféru. V prípade záujmu by sa mali dať tieto priestory prenajímať na súkromné akcie, ako sú semináre, oslavy, či kultúrne vernisáže.

Obnovu zastrešuje štvorica vysúťažených slovenských architektov, a to Studený architekti s.r.o., ateliér Ľubomír Závodný s.r.o., Mag. arch. Peter Stec, ArtD., Terra Florida, v.o.s., ktorí majú skúsenosti s obnovou budov z 20. storočia.

zdroj: mesto BratislavaAutor: Petrzalcan | 14.02.2022 | zobrazené: 1615 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre