Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako sa správne liečiť pri chrípke a prechladnutí
Dnes je: piatok 19.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Ako sa správne liečiť pri chrípke a prechladnutí

Viac ako milión ľudí na Slovensku ochorie každoročne na chrípku. Jej príznaky by mal poznať každý, ale nie je to tak. Stále je potrebné opakovať aj zásady liečby.

 

Pripomeňme si, ako sa chrípka prejavuje. Začína to bolesťami celého tela, kĺbov, svalov, škriabanie v hrdle, upchatý nos, telo ako v ohni alebo naopak zimnica. Často sa dostaví aj únava, kašeľ. Chrípku sprevádzajú teploty, často nad 39 stupňov Celzia.

 

Miernejší priebeh zas máva prechladnutie a preto ho ľudia podceňujú. Následkom po opakovaných prechodených  infektoch bývajú poruchy srdcového rytmu, ischemická choroba srdca, poruchy funkcie obličiek a pod.

 

Čo teda robiť ak nás skláti  chrípka?

 

Základom  je kľudový režim a príjem tekutín. Posteľ a vyležať. Nič ich nenahradí, žiadne „úžasné prostriedky proti chrípke“. Telo potrebuje čas, aby vytvorilo protilátky. Čas, aby sa organizmus nielen liečil, ale aj získal späť energiu, ktorú minul na liečbu. Preto liečba chrípky trvá 7-10 dní. Platí to pre chrípku, aj pre nachladnutie, ktoré spôsobujú rôzne iné druhy vírusov a baktérií.

 

Je veľkou chybou znižovať miernu teplotu, lebo tá aktivizuje protilátky, aby „išli bojovať“ proti infekcii. Tu páchajú veľkú škodu viaczložkové prípravky, ktoré sú veľmi reklamované v médiách. Ak už nás bolí hlava, telo či kĺby, použijeme Paracetamol, Paralen či Ibalgin. Kto nemá alergiu na aspirín, môže aj ten.

 

Viaczložkové prípravky sú vhodné skôr pri vysokých teplotách, typických pre silné infekcie a chrípku. Nie pre bežné prechladnutie bez teploty či len s miernou teplotou do 38st.Celzia.

 

Dôležité je odstraňovať hlavné príznaky. Škriabanie a bolesť hrdla kloktaním. Je v ňom infekcia a kloktanie je jediným spôsobom, ako bacily dostať z tela von. Zároveň tým hrdlo očistíme od hlienu a poškodených buniek.

 

Dobrá je šalvia, repík, alebo voda s prímesou octu, jeden z najstarších receptov starých materí.  Potom si môžeme urobiť studené obklady krku. Pri zväčšených uzlinách môže byť aj octanový obklad.

 

Veľa soplíka nám pomôže odstrániť výplach nosa morským sprejom. Viackrát denne, rovnako ako kloktanie.

 

Nezabúdajme na vitamíny. Viac vitamínu C má zelenina, aj keď ľudia skôr siahajú po ovocí. Med s cibuľou zasa pomáhajú pri kašli. Ide o najlepší prostriedok na uvoľnenie hlienu a liečbu kašľa.

 

Chrípke a prechladnutiu sa ale dá pomerne úspešne zabrániť. Najspoľahlivejšou ochranou je silný imunitný systém. Posilňujte ho teda kvalitnou vyváženou stravou, dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, otužovaním a dostatočnou relaxáciou.

 

V období zvýšeného výskytu chorôb je vhodné vyhýbať sa väčším zoskupeniam ľudí. Vzhľadom na to, že okrem kašľania a kýchania sa vírusy prenášajú tiež prostredníctvom kontaminovaných rúk, tak odborníci ako jedno zo základných, ale veľmi účinných preventívnych opatrení doporučujú časté umývanie rúk.

 

MUDr. Iveta Plšeková

všeobecný lekár pre dospelých

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 20.02.2014 | zobrazené: 4021 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre