Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Ako hodnotia november 89 niektorí Petržalčania?

Pri príležitosti 30.výročia novembrových udalostí z roku 1989 sme sa spýtali niektorých osobností, komunálnych politikov a obyvateľov Petržalky:

Ako hodnotíte 30 rokov slobody? Čo vám november 89 dal a čo vzal? Prečo na Slovensku nie je verejnosť dostatočne hrdá na november 89?

 

Odpovedajú:

Juraj Kríž, poslanec miestny poslanec v Petržalke, povolaním pedagóg: „Udalosti spred 30 rokov, štrnganie kľúčov, sviečky, davy ľudí na námestiach v novembrovom mraze, vnímam ako najprelomovejšiu pozitívnu udalosť našich moderných dejín. Určite, ako každému jednotlivcovi mi dala slobodu, s ktorou ale prichádza zodpovednosť, čo si vtedy mnohí neuvedomovali. Či už v rámci “veľkej politiky” alebo komunálnej, namiesto “ústredných výborov” rozhodujú o správe spoločných vecí ľudia cez svojich zástupcov. Aktívnejšia účasť verejnosti na politike, budovanie dôvery a vzájomného pochopenia je proces, ktorý ešte neskončil. Demokracia je každodenný zápas a diskusia, výzva na ďalších 30 rokov práce.“

 

Marek Marko, Petržalčan a fotograf: „Som rád, že som zažil svet, keď slnko svietilo veselšie, ľudia boli k sebe milší, v spoločnosti prevládala úcta a slušnosť. Deti žili v bezpečí a láske. Pojmy ako hypotéka, sociálka alebo exekútor boli cudzie. Teraz môžeme podnikať, cestovať. November 89 nám však paradoxne slobodu vzal. Sme otrokmi EÚ, hypoték, zla, nekvality  a kriminality. Som presvedčený, že ak by sa november vrátil, na námestí by štrngalo 10 ľudí.“

 

Eva Sládková, novinárka TV Bratislava:  „November 89 je podľa mňa jedna z najdôležitejších udalostí v našich novodobých dejinách a jediná, ktorú som osobne zažila a jej dôsledky cítim aj na svojom živote. Považujem ho za mimoriadne dôležitý dátum, za udalosť, ktorá zásadne zmenila životy nás všetkých. Podľa mňa výrazne k lepšiemu. Sloboda je pre mňa najdôležitejšia hodnota. Ako vyštudovaná historička som sa zaujímala aj o politické procesy, robila som množstvo reportáží a relácií o ľuďoch, ktorí boli pre vykonštruované procesy vo väzeniach, hovorila som s ich rodinami, potomkami, ktorí tiež trpeli, a to je podľa mňa neprípustné. Režim, ktorý toto dovolil, je absolútne odsúdeniahodný.

To, čo mne osobne November 89 dal, som si začala uvedomovať až postupne. Keď prišiel zlom, bola som ešte dieťa a vnímala som hlavne to, že keď sme išli do zahraničia, boli sme tam ako chudobní príbuzní. Veľmi som túžila mať pekné texasky, farebné oblečenie, alebo si listovať v časopise Bravo, ako tie deti zo západného Nemecka alebo Rakúska, ktoré som videla v Juhoslávii, či v Maďarsku pri Balatóne, kam radi chodievali. Nežná revolúcia mi dala možnosť slobodne sa realizovať, cestovať všade, kam len chcem, čítať úžasné knihy, na ktoré mám chuť a ktoré mi nik nezakazuje, ale priniesla mi aj ekonomický blahobyt. Naozaj si dnes môžem vybrať z neuveriteľného množstva oblečenia, tovarov, elektroniky, ale i jedla, ktorého vtedy nebolo dosť. Aj podľa všetkých možných prieskumov (napríklad NBS) je nám ako spoločnosti neporovnateľne lepšie. V našom geografickom priestore sa nikdy nežilo lepšie, ako teraz. Žiadna vojna, totalita, prenasledovanie ľudí. Pomáhame ľudom na okraji spoločnosti (áno, mohli by sme isto aj viac a lepšie), životné prostredie nikdy nebolo takou témou, ako je dnes, ľudia sa nikdy v minulosti nesprávali lepšie k zvieratám, ktoré dokonca chránia aj zákony. Samozrejme, dá sa robiť aj viac, ale je tu obrovský progres.“

Bohužiaľ, mnoho ľudí trpí spomienkovým optimizmom, alebo majú mimoriadne nízke vedomosti o tom, čo vláda jednej strany v skutočnosti znamenala. Vo všetkých prieskumoch však vychádza, že väčšina ľudí ja za November vďačná. Napriek tomu, je stále obrovská skupina tých, ktorí ho okydávajú a vinia za svoje neúspechy. Myslím si však, že keby sa ich spýtali, či si prajú návrat pred rok 89 aj oni by povedali, že nie. Demokracia nám dala množstvo príležitostí, niektoré sme využili, iné nie. To, čo sa nepodarilo, však pripisujme našim vlastným zlyhaniam a nie Novembru a ani demokracii. Stále máme možnosť napraviť to, čo nie je dokonalé, dokonca je našou povinnosťou na demokracii pracovať.

 

Peter Guttmanm manažér, bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva v Petržalke: „November 89 hodnotím ako jednu z najvýznamnejších udalosti v mojom živote. Tak ako pre mojich starých rodičov bol koniec prvej svetovej vojny, pre mojich rodičov koniec 2. svetovej vojny, tak pre mňa, resp. pre celú rodinu bol november 1989.  Okrem slobody a občianskych práv mi navyše priniesol možnosť sa po 20 rokoch stretnúť s bratom a jeho rodinou, ktorý emigroval 1968. To bola tiež jedná z mnohých pozitívnych vecí, že sa rodiny mohli znovu stretnúť. Neviem o ničom, čo mi november 1989 vzal. November 89 priniesol možnosť sa angažovať  občanom, ktorým záležalo a stále záleží na kvalite života v obci, či meste, v komunálnej politike. Sám som pôsobil v petržalskom zastupiteľstve 8 rokov. Neviem, či slovné spojenie "hrdá na november 89" je najvýstižnejšie. Áno, ako občania sme porazili komunistickú totalitu, nastolili sme demokraciu, zabezpečili sme občianske práva, zvýšili sme životnú úroveň  a mnoho iných pozitívnych vecí. Máme byť na čo hrdí. Na niektoré veci však nie. Možno by som nepoužil slovné spojenie "hrdosť na november". Asi by som skôr použil spojenie "radosť z novembra 89". Tú určite má väčšina občanov SR. Takže, oslavujme, lebo naozaj máme prečo.“

 

Rastislav Pavlík, manažér a poslanec v Hainburgu, bývalý miestny  poslanec v Petržalke:  „Cítim to ako veľký dar, s ktorým často nezodpovedne hospodárime. Slobodu sme vybojovali, slobodu treba chrániť, treba nastaviť demokratické mechanizmy, aby sme predišli takým defektom ako je  posilňovanie monopolov, oligarchov a demagógov.

November 89 mi poskytol, okrem slobody, veľa príležitosti v duchovnej, rodinnej, spoločenskej a v biznisovej oblasti.

Prečo na Slovensku nie je verejnosť dostatočne hrdá na november 89?  Lebo tak všetko robím tak trochu, trochu to, trochu ono. A málo veci dotiahneme to úspešného fungujúceho cieľa. Tak to bolo aj so zavedením slobody a prosperity.

Angažovanie sa občanov, či už aktívnou (osobnou alebo občianskou) alebo pasívnou formou účasťou na  voľbách. To priniesol november aj do komunálnej politiky,“ dodáva Rastislav Pavlík.

 

Iveta Plšeková, lekárka a miestna poslankyňa, bývalá viceprimátorka Bratislavy: „ Sloboda a osobná zodpovednosť. To sú výdobytky novembra 89. Každý je zodpovedný za seba, ale má aj bremeno zodpovednosti za stav spoločnosti. Máme možnosti, ktoré generácie pred nami nemali. Slobodu prejavu, slobodu cestovania, každý si môže zvoliť svoj spôsob života. Nikto sa vás nepýta prečo žije tak, či onak, ako sa obliekate, aké máte vlasy...To si dnešná generácia nepamätá. No zároveň nám november vzal istotu práce, bývania a že sa o nás štát postará. Pre mnohých je to bremeno, s ktorým sa vyrastajúc v komunizme nedokážu dnes vysporiadať. Chceli by, aby sa o nich niekto staral, ale tak svet nefunguje, preto aj socialistické zriadenie skrachovalo, nemalo na to, živiť všetkých a všetkým dávať.

Zároveň sa demaskovalo, kto si zaslúži viac a kto menej. No vlády, ktoré si ľudia po 89. roku zvolili, mnohé nádeje zmarili. My sme de facto od roku 1989 žili veľmi krátko v skutočnej demokracii. Mali sme tu Mečiara, Fica a mafiu prerastenú so štátom, toto nie je štát, ktorý sme v novembri 89 chceli. Preto treba revolúciu dokončiť.“Autor: Petrzalcan | 18.11.2019 | zobrazené: 1467 x |


Podobné články

• Dotácie na kontajnerové stojiská (13.06.2022)
• Nová investícia (27.01.2022)
• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/