Dnes je: utorok 25.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V utorok rokuje miestne zastupiteľstvo v Petržalke. Rokovanie je verejné.

Aj v Bratislave si pripomíname 60 rokov útlaku v Tibete

Dnes si ľudia na celom svete pripomínajú  60. výročie povstania proti čínskej nadvláde z roku 1959. Včera v indickom hlavnom meste plagáty a vztýčili tibetskú vlajku.

 

Aktivisti z celého sveta  sa v priebehu týchto dní postupne schádzajú  do Naí Dillí, kde popoludní plánujú v indickej metropole uskutočniť manifestáciu. V uliciach už začali hliadkovať oddiely pohotovostnej polície.

10. marec je známy ako výroči e neúspešnej revolty Tibeťanov proti čínskemu komunistickému režimu. Výsledkom boli tisícky mŕtvych a odchod tibetského budhistického vodcu do exilu v Indii.

 

 

Dalajláma Tändzin Gjamccho žije v meste Dharamsala v severoindickom zväzovom štáte Himáčalpradéš až dodnes. Niekoľko krát navštívil aj Československo a neskôr Slovensko. Je držiteľom Nobelovej ceny mieru, je čestným občanom mnohých svetových metropol, okrem iného aj Varšavy  I držiteľom ceny Jána Langoša.

 

 

Dnes po celom svete visia na stožiaroch samospráv vlajky Tibetu. Ale pripájajú sa aj osobnosti, občania, organizácie. Vlajka pre Tibet je celosvetová akcia, ktorá prebieha od polovice 90.rokov.  Vznikla v západnej Európe s úmyslom upriamiť pozornosť verejnosti na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete.

 

 

Vyvesenie tibetskej vlajky je silné gesto solidarity. Pomáhalo veľmiv  rokoch, kedy sa útlak zo strany Číny zosilňoval a viedol k rotestom  Tibeťanov, ktorí sa  proti porušovaniu ich základných ľudských práv bránili zúfalými činmi-  samoupaľovaním. Podľa dostupných údajov došlo od februára 2009 do septembra 2015 k samoupáleniu až 143 obetí (https://www.savetibet.org/resources/fact-sheets/self-immolations-by-tibetans/).

 

Vlajka pre Tibet je na Slovensku organizovaná mimovládnou organizáciou Tibetská asociácia (www.tibetania.sk), ktorá podporuje Tibeťanov a šíri kultúrne bohatstvo Tibetu na území SR, s každoročnou podporou doktorky Ivety Plšekovej ( bývalej námestníčky primátora Bratislavy a predsedníčky Petržalského okrášľovacieho spolku). Na Slovensku sa tradícia tejto kampane počíta od roku 2010, keď sa do nej prvýkrát zapojila Bratislava, a to Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka (http://bratislava.sme.sk/c/5278820/mesto-upozornuje-na-tibet-na-okne.html ). Stalo sa tak na podnet poslankyne Ivety Plšekovej a poslanca Ernesta Husku (bývalého mestského poslanca Bratislavy a dnes riaditeľa Dopravného múzea v Bratislave).

 

Všeky informácie sa verejnosť môže dozvedieť zo stránok  mimovládnej organizácie Tibetská asociácia. Cez stránku www.vlajkapretibet.sk sa môžu zapojiť samosprávy, jednotlivci aj právnické osoby – každý kto chce podporiť Tibeťanov v boji za ich ľudské práva.Autor: Petrzalcan | 10.03.2019 | zobrazené: 210 x |


Podobné články

• Svätojánska noc (23.06.2019)
• Samospráva podcenila situáciu s komármi (19.06.2019)
• Dopravné obmedzenia v súvislosti s inauguráciou (15.06.2019)
• Začína sa stavať (13.06.2019)
• Za stav znečistenie oceánov môžeme všetci (08.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(73)

Nie, mne to neprekáža
(25)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(25)


spolu 123 hlasov
/